Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jesteś na:


Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. To sposób na uratowanie zęba w sytuacji, gdy doszło już do jego zakażenia i ból staje się nie do zniesienia. Kiedyś takie zęby zazwyczaj się usuwało. Dziś można gruntownie oczyścić wnętrze zęba z bakterii i wyleczyć chory nerw. Dlatego zabiegi pod mikroskopem to prawdziwa rewolucja, która zaszła w stomatologii w ostatnich kilkunastu latach.

W klinice Dental Estetic wykonujemy ten zabieg według najwyższych standardów jakości i mamy w tej kwestii ogromne doświadczenie.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Do zakażenia korony i wnętrza zęba dochodzi w sytuacji:

 • gdy ząb miał próchnicę, która w odpowiednim momencie nie została wyleczona
 • gdy wykonane kiedyś wypełnienie na koronie zęba rozszczelniło się i bakterie dostały się do środka
 • albo, gdy ząb był pęknięty lub uszkodzony, co pozwoliło bakteriom działać.

Bakterie dostają się do środka, zakażając wnętrze – komorę i korzenie, którymi ząb wrasta głęboko w dziąsło i kość. Infekcja atakuje miazgę (nerw, naczynia krwionośne), a czasem nawet kości szczęk i węzły chłonne oraz inne narządy. To już poważny problem, który może prowadzić do choroby całego organizmu.

Takiemu zakażeniu towarzyszy ból – reakcja na ciepło i zimno, ból przy nagryzaniu. Potem ból się zwiększa, staje się pulsujący. Czasem jednak chory ząb nie daje wcześniej żadnych objawów, a potem nagle pojawia się opuchlizna lub ostry ból.

W każdym z tych przypadków trzeba działać błyskawicznie.

Dlaczego potrzebne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy ząb przed wypełnieniem zostanie bardzo dokładnie wyczyszczony ze wszystkich bakterii i zakażonych fragmentów. Czasem usunąć trzeba resztki poprzednich wypełnień, montowane kiedyś wkłady koronowe a nawet stare fragmenty narzędzi kanałowych.

Pojedynczy kanał ma średnicę poniżej 1mm, a systemy kanałowe zębów trzonowych są często skomplikowane i zawiłe. Dlatego nowoczesne leczenie kanałowe wymaga od lekarza dużych umiejętności i wieloletniego doświadczenia.

Aby leczenie było skuteczne, w klinice Dental Estetic korzystamy z mikroskopu renomowanej marki – Carl Zeiss. Pozwala on dokładnie wyszukać wszystkie niewidoczne gołym okiem kanały, udrożnić je, znaleźć ewentualne pęknięcia i złamania korzenia. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu mamy pewność, że usuniemy tylko chore części zęba, zdrowe zostawiając nienaruszone.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

To procedura, której plan oraz koszty są ustalane na samym początku z pacjentem. W Dental Estetic z góry wiesz, jakie będą kolejne zabiegi oraz ich cena.

 1. Diagnoza sytuacji – konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Daje to specjaliście dokładne informacje o problemie.
 2. Przygotowanie planu leczenia i znieczulenie.
 3. Dostanie się do komory zęba przez wywiercenie otworu.
 4. Znalezienie i oczyszczenie wszystkich kanałów.
 5. Dezynfekcja – płukanie kanałów i wnętrza zęba.
 6. Wypełnienie korzeni płynami antybakteryjnymi.
 7. Wypełnienie kanałów lub wypełnienie tymczasowe.
 8. Rekonstrukcja kształtu, funkcji i koloru utraconych fragmentów zęba.
 9. Wizyta kontrolna w razie potrzeby.

Znieczulenie w leczeniu kanałowym

Aby pacjent nie odczuwał bólu i dyskomfortu, zabiegi leczenia kanałowego pod mikroskopem wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Sposób znieczulenia dobieramy dla każdego pacjenta indywidualnie.

Po co rentgen przy leczeniu kanałowym?

Na co dzień widzimy tylko niewielką część zębów – ich korony, które tak pięknie błyszczą, gdy się uśmiechamy. Jednak większa część zębów jest ukryta – w dziąsłach i w miejscu ich zetknięcia się z kością. W przypadku infekcji wnętrza zębów niezbędne jest zdjęcie RTG, aby ocenić, jak skomplikowany jest system kanałów w zębie oraz jak rozległa jest infekcja.

W trakcie leczenia wykonujemy do kilku zdjęć RTG, wszystkie z wykorzystaniem sprzętu na miejscu, w Klinice. Dawka przyjmowanego promieniowania jest minimalna i w zupełności bezpieczna dla zdrowia człowieka.

Jaki sprzęt wykorzystywany jest w leczeniu kanałowym?

W Dental Estetic wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt i odkrycia medycyny, aby zabieg przeprowadzić szybko, bezboleśnie i skutecznie:

 • Mikroskop Carl Zeiss – powiększający do 20x, niezbędny, aby dokładnie wyszukać wszystkie niewidoczne gołym okiem kanały, udrożnić je, znaleźć ewentualne pęknięcia i złamania korzenia.
 • Lupy stomatologiczne – To urządzenie powiększające nawet 4-krotnie pole działania stomatologa. Dzięki temu najdrobniejsze, istotne szczegóły nie umykają naszej uwadze.
 • Kamera cyfrowa, radiowizjograf i pantomograf cyfrowy – zdjęcia wysokiej rozdzielczości pozwalają nam lepiej rozpoznać problem i skuteczniej przygotować leczenie.
 • Morita TRI-Auto ZX – niezwykle precyzyjne urządzenie podnoszące jakość i bezpieczeństwo leczenia kanałowego. Daje możliwość automatycznego regulowania momentu obrotowego oraz ilości obrotów np. podczas pracy wiertła w kanałach.
 • Endometr RAYPEX 5 – Urządzenie elektroniczne, umożliwiające precyzyjny pomiar lokalizacji rzeczywistego położenia wierzchołka kanału.
 • Urządzenie ultradźwiękowe VDW – poprawia skuteczność płukania kanałów poprzez wytwarzanie ultradźwięków.
 • System do wypełniania kanałów ciekłą gutaperką – podnosi szczelność i skuteczność wypełnienia najdrobniejszych odgałęzień systemu kanałowego.
 • Ząb leczony kanałowo podczas zabiegu izolujemy koferdamem (ślinochronem), zapewniając sterylność zęba podczas leczenia, bezpieczeństwo i komfort pacjentowi oraz personelowi.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czasem zabieg udaje się doprowadzić do szczęśliwego końca już przy pierwszej wizycie. Jednak bardziej skomplikowane leczenie może wymagać dwóch lub trzech wizyt, w czasie których trzeba wykonać dodatkowe zdjęcia RTG aby upewnić się, że zmiany chorobowe się cofnęły.

Przed ostatecznym wypełnieniem zęba lekarz upewnia się, że leczenie przebiega prawidłowo.

Potem lekarz zajmuje się rekonstrukcją kształtu, funkcji i koloru utraconych fragmentów zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Prosimy sprawdzić cennik. Jeśli mają Państwo pytania, nasz personel błyskawicznie udzieli odpowiedzi – zachęcamy do kontaktu z Kliniką Dental Estetic >>

Skontaktuj się z nami

DENTAL ESTETIC

ul. Skarbka z Gór 132J lok. 25,
03-287 Warszawa

Tel. +48 501 342 094

Email:[email protected]

Wyślij nam wiadomość w Messenger/Facebook